WordPress Destek Hattı: +90 (216) 606 3773
WordPress Web'in %25'ini Kapsıyor!

Bugün itibariyle WordPress artık web’in %25’ini kapsıyor. Bu her 4 siteden birisi WordPress kullanıyor demek! Biz geliştiriciler her ne kadar bu kullanımın miktarının zamanla artacağını bildiğimiz ve bu seviyelere geldiğini önceden tahmin ettiğimizden bizler için çok bir sürpriz olmadı. w3techs.com‘in yayımladığı yazıda bir çok detayda mevcut. Mesela WordPress’in en çok kullanılan versiyon kolunun %82’le 4 kolu olduğunu görebiliyoruz. Ayrıntılara buradaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Bonus;

WordPress Kullanım Oranları

Kaynak: ma.tt

 

Shortcake (Shortcode UI) Güncellendi (0.6.0)

WordPress’in gelecek bir sürümüne eklenecek olan Shortcake (Shorcode UI) eklentisi güncellendi. Biraz bahsetmek gerekirse; Shortcake, WordPress’de kullandığımız kısa kodları (shortcode) kodlarla yazmak yerine, hazır bir ara yüzden seçip, ilgili alanlarını doldurup, ekranda eklenilen kısa kodun özelliğiyle görünmesini sağlan bir araç diyebiliriz. Bir nevi Visual Composer’ın yaptığı işi yapıyor ama bir Alex değil :) Shortcake’in daha alacağı bir çok yol var. Genel itibariyle işlerimizi kolaylaştıracak basit bir yapı diyebiliriz. Konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

WP Engine REST API Webinar’ı Düzenliyor

WP Engine ekibi 18 Kasımda saat 12:00 ve 18:00’da REST API konulu bir webinar düzenliyor. Webinar  CalderaWP‘in kurucusu olan Josh Pollock ve WP Engine’dan Operasyon Mühendisi olan Anthony Burchell tarafından gerçekleştirilecek.  Webinar toplamda 45 dakika sürecek, webinar boyunca REST API konuşulacak. Sınırlı sayıda olan katılımcı başvurusunu buradan yapabilirsiniz.

Webinar’da konuşulacak başlıca konular;

  1. REST API nedir ve neden bu kadar önemseniyor?
  2. REST API’nin WordPress’in çekirdiğine eklenme süreçleri?
  3. WordPress REST API ile uçuk geliştirmeler!

 

WordPress Kullanımlarında PHP 7, PHP 5.5’e Karşı!

PHP 7’nin çıkmasıyla beraber WordPress’in hızlanması da arttı. Sosyal medyada karşılaştığımız bir görselde WordPress’in PHP 5.5 ile PHP 7 hız oranları karşılaştırılmış. Sonuç muazzam!

WordPress Kullanımlarında PHP 7, PHP 5.5'e Karşı!

Kaynak: David Bisset

 

Rock The Slackbot: Slack Kullanıcıların Aşık Olacağı Eklenti!

Bu hafta Slack kullanıcıların çok seveceği Rock The Slackbot eklentisi yayımlandı. Eklenti WordPress’e kurulduğunda WP tarafındaki yapılan her hangi bir aktiviteyi bildirimlerle anında Slack tarafına gönderiyor. Slack tarafına gönderme işlemleri bir çok alternatif sunuyor. Mesela bir kanala, özel kanala veya özel mesaj olarak doğrudan gönderebiliyorsunuz.

Yani siz bir yazı* yayımladığınız da bu Slack gurubunda tanımladığınız ilgili yere anında gidiyor ve ekibiniz de bunu anlık olarak görebiliyor.

Detaylı bilgiye eklentinin sayfasından ulaşabilirsiniz.

*Bir çok alternatif mevcut. Yeni bir menü eklendiğinde, silindiğinde, kullanıcı eklendiğinde vs.

 

Visual Composer Yeni Destek Sistemiyle, Yeni Destek Politikasını Yayına Aldı

500.000 web sitesi Visual Composer’un üzerinde aktif olarak çalışıyor. CodeCanyonda da yaklaşık 100.000 satış rakamı elde etti. Haftalık ortalama 1000 yeni satış yapılıyor. Haliyle böyle devasa gelişen bir eklentinin de destek sorunu başlı başlına zaman alan bir süreç. Visual Composer’ın neler yaşadığını tahmin ettiğimizden, haklı olarak yeni destek politikasını yerinde buluyoruz.

Destek politikasının temeli çok basit, mümkün mertebede daha önce sorulan soruları bilgi bankasına ve Sık Sorulan Sorulara yönlendirmek. Bunun için ufak bir analiz uygulaması yapılmış. Arkada sürekli çalışıyor. Sorulan bir soru daha önce sorulmuşsa onu hemen o cevaba yönlendirerek, kullanıcın hem sorusuna cevap veriliyor hemde destek talebini anında kapatılıyor Ayrıca lisanlara çok dikkat edildiğinden üye girişlerini direk Envato üzerinden kabul ediliyor. Böylelikle Envato API vasıtasıyla Visual Composer’ın bitiş süresini yakından görebiliyorlar.

Oldukça yerinde bir karar az iş gücü daha fazla yazılım. Visual Composer’ın yeni destek sistemine buradan erişebilirsiniz.

 

Visual Composer Support Portal Design
Visual Composer Destek Sistemi Giriş Tasarımı

 

WordPress 4.4 Beta 3 Yayımlandı!

WordPress’in 4.4 ana sürümü bir aksilik çıkmazsa 8 Aralık’ta yayımlanacak. Eli kulağında diyebiliriz, beta güncellemelerine her hafta yer verdiğimiz için tekrar yazmak istemedik 😛 Haftaya RC sürümü yayınlanacak :)

 

#Dedikodu

Gelen geri bildirimlere göre karara bağlanmamış, özet olarak yazılamayacak maddeleri burada toplayıp, maddeler halinde listeliyoruz.

  • Editör ile ilgili yeni gelişmeler olabilir. Detaylar WordPress’in #core-editor (Slack) kanalında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir