WordPress Destek Hattı: +90 (216) 606 3773
WordPress virüs temizleme

WordPress dünya üzerinde en fazla kullanılan içerik yönetim sistemidir. Açık kaynaklı olduğu için dünya genelinde birçok geliştiricisi bulunuyor. Açık kaynaklı sistemlerin kırılması/hacklenmesi diğer sistemlere göre bazen daha kolay olabiliyor. Ancak kullanmış olduğunuz WordPress sürümünü, eklentileri ve temaları güncel tutarsanız kesinlikle zarar görmezsiniz. Bunun yanı sıra sunucu oldukça önemlidir. Güvenilen şirketlerden hizmet almanızda fayda bulunuyor. Web sitenize virüs bulaştığında bir çok sorunlar karşılaşabilirsiniz. Bunlar trafikten tutunda, itibara ve kullanıcıya kadar uzayan bir listeyi kapsamaktadır.  WordPress virüs temizleme işlemini gerçekleştirmek hızlıca için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. WordPress sistem dosyalarını temizlemeniz gerekmektedir. Bunlar wp-admin,wp-includes ve ana dizinde bulunan dosyaların temizlenmesi.
  2. wp-content dizini, görseller ve eklentiler bu klasörün altığında olduğundan muhtemelen bu alandan virüs bulaşmıştır. Sitenizin yedeğini alarak bu alanda detaylı bir temizleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.
  3. Veritabanı kullanıcı adını ve wp-admin kullanıcı adını ve şifrenizi kesinlikte değiştirmeniz gerekmektedir.

WordPress virüs temizleme adımlarını detaylandırırsak aşağıdaki gibi bir yol izlememiz gerekmektedir;

  1. wordpress.org adresinden WordPress’in güncel son sürümü indirin. Ardından sıkıştırılmış dosya içerisinde bulunan wp-admin, wp-includes ve diğer dosyaları mevcut sitenizin dizinine atın. Bu kısımda önemli olan bir önceki sistemdeki wp-config içerisindeki veri tabanı bağlantı bilgileridir, mutlaka yedek alarak kopyalama işlemini gerçekleştirin.
  2. wp-content klasörünü bilgisayarınıza indirdikten sonra bilgisayarınızda var olan virüs programlı ile tarama işlemi gerçekleştirin. Daha sonra klasör içerisinde gezerek farklı uzantılarda dosyalar görürseniz silin. Kullanmış olduğunuz tüm eklentilerin güncel versiyonunu yeniden indirin ve plugins klasörünü temizleyin.
  3. Veritabanını mutlaka kontrol edin ve şifrelerinizi değiştirin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir