WordPress Destek Hattı: +90 (216) 606 3773
WooCommerce 10 Milyon Kez İndirildi!

Dünya da en popüler e-ticaret sistemi olan WooCommerce, bu hafta itibariyle toplamda 10 Milyondan fazla indirilmeye ulaştı. E-Ticaret kullanımında %30’dan fazla pazara sahip olan WooCommerce’in, resmi olarak aktif 1 Milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu çok rahatlıkla wp.org‘daki istatistiklerden görebiliyoruz. WooCommerce’in nice 10 Milyon indirmelerini yazmak dileğiyle :)

 

Twitter Aracılığıyla Sitenize Bildirim Gönderin

Bu hafta gün yüzüne çıkan ufak bir web uygulaması popüler oldu. Nectar Ninja‘nin çalışma mantığı oldukça basit. İlgili JS tanımlamalarını sitenizin <head> etiketleri arasına ekliyorsunuz. Sonrasında eklediğiniz JS’e sadece Twitter kullanıcı adınızı yazıyorsunuz. Daha sonra Twitter’dan @NectarNinja‘yı etiketleyip tweet attığınızda tweetler sitenizin sağ alt kısmında bildirim olarak görünmeye başlıyor. Oldukça basit ve kullanılması kolay olan bu eklentinin de, kendi gibi ufacık bildirim ayarları bulunuyor.  Nectar Ninja ile detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

 

WordPress Kullanıcılarınıza İçerik Ekleme Limitleri Koyma

Bazı durumlarda sitedeki kullanıcılarınıza içerik ekleme konusunda limitler vermek isteyebilirsiniz. Mesela, editörünüzün günlük en fazla 8 tane içerik eklemesini, abonelerinizin günde en fazla 2 tane içerik eklemesini veya yöneticilerinizin aylık 4 tane içerik eklemesi gibi limitler tanımlamak isteyebilirsiniz. Bu durumda imdadınıza Limit Posts eklentisi yetişiyor. Eklenti ile istediğiniz kullanıcı rollerine istediğiniz kadar limit tanımlayabilirsiniz. Ayrıca eklenti ile ilgili detaylara WP Beginner‘ın yazısından göz atabilirsiniz.

 

oEmbed Eklentisi Güncellendi (0.9.0)

Eklenti ile ilgili büyük çaplı güncellemeler yapıldı. Yapılan güncellemelerin yanı sıra wordpress.com eklentiyi çekirdeğine ekleyeceğini ve destekleyeceğini belirten bir blog yazısı yayımladı.

Yapılan güncellemeler;

  • is_embed koşulu ile artık içeriklerinizi daha rahat kontrol edebilirsiniz.
  • Video ve Ses desteği eklendi.
  • İleri düzet JavaScript geliştirmeleri ile oEmbed artık daha hızlı!
  • Artık devamını oku yazısı yerine kelime sayısını gösteriliyor.

Video Dosyası Ses Dosyası

 

Responsive Görsel Desteğine, Eklenti Birleştirme Önerisi

WordPress Haftanın Özeti 1‘de bu konu hakkında detaylı bilgi vermiştik. Bu hafta RICG Responsive Images eklentisi üzerinde ciddi öneriler ve raporlamalar yapılmaya başlandı. Tartışmalar ve öneriler devam ediyor. Büyük bir ihtimal RICG eklentisi üzerinden gidilecek gibi gözüküyor. Gelişmeler ile ilgili detaylara buradan erişebilirsiniz.

 

Twenty Sixteen Alfa Sürümü Yayımlandı!

Her hafta oldukça güzel gelişmeler kat eden Twenty Sixteen temasının bu hafta alfa sürümünü yayımladı. Tema ile ilgili gelişmeler hız kesmeden devam ediyor! :)

 

GoDaddy İle Haftanın Top 100’ü

GoDaddy şirketi kendi bünyesinde barındırdığı sunuculardaki, WordPress eklentilerini analiz eden ve raporlayan bir sayfa yayımladı. Bu sayfada haftalık olarak en fazla kullanılan ilk 100 eklenti ve tema bir fikstür şeklinde gösteriliyor. Evet bu haftanın ilk 10’unda bakalım kimler varmış? :)

GoDaddy Top 100

 

 

WordPress 4.4’de Yazıyı Görüntüle Butonu Kaldırıldı

4 yıl önce gelen bir öneri ile WordPress’de Yazıyı Görüntüleme butonu kaldırılması teklif edilmişti. WordPress 4.4 ile bu yayına alındı. Evet yanlış duymadığınız, bu güncelleme yaklaşık 4 yıl önce eski geliştiricilerden Scribu tarafından #18306 numaralı öneri ile yapıldı. Malum binlerce destek talebi gelince haliyle bu türdeki geliştirmelerin yayına alınması biraz geç olabiliyor :) Artık içeriklerimizin bağlantıları kalın ve mavi renkte gözükecek. WordPress daha da mı hoş oluyor, ne? :)

wordpress-yaziyi-goruntuleme-butonu-kaldirildi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir