WordPress Destek Hattı: +90 (216) 606 3773
İstanbul PHP Meetup 11 WordPress Etkinliği Yapıldı

Cumartesi günü IstanbulPHP Grubu Bahçehir Üniversitesi D konferans salonunda 12:00 – 17:00 arasında WordPress odaklı bir etkinlik gerçekleşti. Etkinlik’de Momoth olarak bizde oradaydık. Etkinlik oldukça verimli ve güzel geçti. Her ne kadar ufak tefek aksaklıklar olsa da belirli bir zaman sonra her şey rayına oturdu diyebiliriz. Tabi Türkiye’de etkinlik yapmanın zorluklarını çok iyi bildiğimizden bu konuyu çokta fazla irdelememek gerek :) Etkinlik ile ilgili fotoğrafları, gelişmeleri ve sunumları #İstanbulPHPMeetup11 etiketiyle twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Visual Composer Buton Sorunu [Çözümü]

Bu hafta bir projemizde Visual Composer eklentisini kullanırken bir sorunla karşılaştık. Daha önceden eklenilen bir butonu güncellemeye çalıştığımızda, butonun güncellenmediğini ve ilgili verilerin kaybolduğunu gözlemledik. Sorunu araştırıp bulduk. Çekirdek dosyalarındaki jQuery tanımlamalarında bir kaç değişik yapmak gerektiğini gözlemledik. Bununla ilgili WP Notlarında, Visual Composer Buton Güncelleme Sorunu [Çözümü] başlığında bir yazı yayımladık :)

 

PhpMyAdmin Collaction Sorunu [Çözümü]

Bu hafta bir projemizde yerel bilgisayarımızda geliştirdiğimiz bir projeyi canlı bir ortama taşırken MySQL’de collaction sorunlarıyla karşılaştık. Tabloların collaction bölümlerinin utf8_general_ci olması gerektiğinden ilk defa böyle bir sorunla karşılaştık. Halbuki veritabanı ilk oluşturulduğunda utf8_general_ci idi, yüklediğimiz eklentiler collaction’lerı değiştirecek olacak ki canlı ortamda taşırken böyle bir sorun oluşturdu. Sorunun nereden kaynaklandığını bulduk ve WP Notlarında, WordPress PhpMyAdmin Collations Sorunu [Çözümü] başlığında bir yazı yayımladık :)

 

Meta Environment WordPress Git Reposuna Taşındı

Ian Dunn‘un geliştirdiği Meta Geliştirme ortamı github.com/iandunn/wordpress-meta-environment adresinden WordPress’in git reposuna yani github.com/wordpress/meta-environment adresine taşındı.

 

WordPress.TV’in Yeni Tasarımında Nelerin Olmasını İstersiniz?

WordPress.TV için gelen bir geri bildirime göre, web sitesinin tasarımını yenileme hazırlıklarına başladı. Jerry Bates adlı gönüllünün öne çıkardığı ve 2016’ya kadar sitenin daha elverişli olması önerileri üzerinde şuan ciddi tartışmalar sürüyor.

Sadece Jerry Bates’ın yanı sıra Oleg Belousov’dan da bir takım öneriler geldi. WordPress.TV’ye bir tane oynatma listesi eklenmesi. Böylelikle kendimizin favorilere eklediğimiz videoları oynatma listesinde rahatlıkla görebiliriz tarzında çok niş bir öneri geldi. Beğenilen videoların profile kaydedilmesi ve profilde görünmesi. Ayrıca videolarda sunumu yapan kişilerin internet site adreslerine yer verilmesini ve sunumu kolay bir şekilde ulaşabilmeleri konularında oldukça güzel öneriler geldi.

Sadece bununla kalmayıp tasarımı etkileyen kullanıcı odaklı önerilerde var. Mesela sayfaya aşağıya kaydırdığımızda video açıklamaları sidebar’da görünsün, site tamamen responsive olsun gibi ciddi alt yapısal değişikliklere varacak güzel öneriler var. Konuyla ilgili gelişmelere buradan erişebilirsiniz.

 

WordPress İçin Kanban!

Evet yanlış duymadınız, Kanban artık bir eklenti olarak WordPress dizininde yer aldı! Japon devi Toyotayla hayatımıza giren Kanban, artık herkes WordPress’de kullanılabilir. Eklenti her ne kadar Kanban olsa da içerisinde Agile ve Scrumı da barındırıyor. WordPress eklentisi olduğu bahsetmiştik, haliyle bütün her şey WordPress üzerinde hareket ediyor ve çalışıyor. Görev oluşturma, görev atama, filtreleme, arama vs. gibi bir çok detaylı ayara sahip. Aslında WordPress üzerinde çalışan kendi proje yönetim sisteminiz diyebiliriz. Aşağıdaki görselleri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Kanban eklentisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Webinar: Tatilden Sonra Strese Girmek İster misiniz?

WooThemes ekibi bu hafta WP Engine tarafından yayımlanan webinarı kıskanmış olmalı ki kendileri de aynı konsepte bir webinar düzenliyorlar :) Geçtiğimiz haftadaki WordPress haftanın özetinde, WP Engine tarafından bu hafta düzenlenecek webinar hakkında detaylı bilgi vermiştik. Bu webinar’da birebir aynı diyebiliriz. Webinar’ın ana konsepti, siz tatildeyken sitenizdeki artan ziyaretçi sayısını doğru şekilde optimize ederek olası kötü senoryalardan kurtarmak. ShipStation ile yürütülen webinarda toplam 2 kişi konuşmacı olarak yer alıyor. Webinar Türkiye saatiyle 4 Kasım Çarşamba günü 16:00’da gerçekleştirilecek. Detaylı bilgiye ve kayıt işlemlerini buradan ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

 

WooThemes Onaylı Ajans Programı WooExperts’i Tanıttı

WooExpert Woo Ürünleri geliştirebilen yetkin kişilerin veya ajansların onaylandığı bir program. WooThemes ürünlerini geliştirebilen yetkin kişileri bir havuzda topluyor ve listeliyor. Bunun karşısında da çeşitli üyelik avantajları sunuluyor. Bu program sayesinde Woo’nun herhangi bir ürünüyle ilgili çalışma yapacak bir kişi ülkesinde WooThemes’in ürünlerini geliştiren veya en yakınlarındaki şirketi bulup çalışabiliyor. Standart, Silver ve Gold olmak üzere toplam 3 farklı üyelik tipi var. Her birisinin farklı farklı özellikleri mevcut. Fiyatları hafif biraz pahalı diyebiliriz. Detaylı bilgiye WooExpert Giriş bölümünden edinebilirsiniz ve aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz.

 

#Dedikodu

Gelen geri bildirimlere göre karara bağlanmamış, özet olarak yazılamayacak maddeleri bundan sonra dedikodu başlığı altında toplayıp maddeler halinde listeleyeceğiz.

  • Kullanıcı aranılması ve yönetilmesi konusunda tartışmalar devam ediyor.
  • Shortcode ile ilgili gelişmeler devam ediyor.

“#İstanbulPHPMeetup11 WordPress Etkinliği Yapıldı!” üzerine 2 düşünce

    1. Selam Sinem,
      İflas? WooCommerce ürününü geçtiğimiz aylarda 29 Milyon Dolar gibi bir rakama satmış bir firmanın yakın gelecekte batabileceği ihtimalini şu sıralar düşünülemez. Yıllık 3 Milyon dolarlık bir gideri olsa bile elindeki kaynak ile en az 10 hayatta kalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir